Rekreačné otužovanie

Otužovanie studenou vodou dáva telu silné zdravie a vitalitu. Neuveriteľne energizuje organizmus a zvyšuje fyzickú aj duchovnú energiu. Telo získava odolnosť voči chorobám a energetických vplyvom. Ak Ste otužovaní už počuli alebo o ňom rozmýšľate, rozhodne stojí za to ho skúsiť.

Moja cesta k otužovaniu bola pomerne jednoduchá. Totitž, starý otec je jeho dlhoročným fanúšikom a už ako malé 7 ročné dieťa ma naučil nebáť sa studenej vody. Polovicu letných prázdnin som trávil vždy u starých rodičov a tak každý večer po kúpeli som sa sprchovával studenou vodou. Nemal som síce ešte vôľu pokračovať potom doma, no neskôr keď som vyrástol, tak som sa rozhodol, že v ňom budem pokračovať.

Otužovanie

Foto – Paul Souders/Corbis

Ako teda začať?

 • začíname otužovaním doma v sprche
 • zo začiatku sa sprchujem vlažnou vodou a deň po dni prejdeme až na úplne studenú vodu
 • ideálne ja sprchovať sa každý deň ráno, prináša to najlepšie výsledky
 • keď úž zvládame sprchovanie úplne studenou vodou, môžeme čas predlžovať až po 5 minút (optimum)
 • po sprchovaní si dáme teplý čaj
 • po pol roku takéhoto otužovania, sme pripravený otužovať sa aj v prírode na jazerách, či pokojne tečúcich riekach. Tu je veľmi dôležité vedieť odhadnúť svoje sily a otužovať sa radšej v skupinách. Na Slovensku je športovým otužovaním známe občianske združenie – Ľadové medvede

Hlavné prínosy otužovania:

 • zlepšenie imunity a celkového fyzického zdravia
 • zlepšenie duševného zdravia
 • odolnosť voči náhlym zmenám počasia
 • výborná nálada a pohoda
 • zlepšenie myslenia a sústredenia
 • liečba nervových či psychických porúch
 • oveľa lepšie prekrvenie organizmu a celková termoregulácia tela

Upozornenie: otužilcom sa človek nestane za mesiac. Chce to odhodlanie, trpezlivosť a pravidelnosť. Preto buďte opatrený a pri začatí otužovania konzultujte svoj zdravotný stav s lekárom. Základom je zvyknúť si na denné otužovanie v studenej sprche doma.

4 Comments
 1. Dobry den, chcel som sa spytat, ze ci je vhodne otuzovat len raz za den tych 5min rano, alebo to uz mam praktizovat pri kazdom sprchovani!? Je neskor vhodne si umyvat aj hlavu ladovou vodou? Ake mate s tym skusenosti? Dakujem a prajem pekny den

  • Ako Vám vyhovuje. Ja sa osprchujem ráno teplou vodou a potom dám studenú. Ak je to to v poriadku, tak kľudne aj hlavu…len postupne tiež skúšajte pridávať.

 2. Dobrý večer, chcela by som sa spýtať, sprchovala som sa cca pol roka v ( nie v úplne studenej vode ) vlažnej vode. Postupne som si nato zvykla a páčilo sa mi, že „som konečne začala s otužovaním“ no ako prišla zima s viacerých strán ( aj ľudí čo sa venujú ajurvede a podobne ) počúvam že otužovanie na zimu je kravina, že v tedy sa má telo zahriať.

  Čo s tým? 😀 neviem sa ešte úplne precítiť a zistiť čo moje telo potrebuje, máte nejaké skúsenosti od iných kultúr?

  • Ahoj Iva, venujem sa ashtanga yoge a je súčaťou je ajurveda. Často pre to od kamošov jogínov počujem že otužovanie v zime alebo aj celkovo nie je celkom ok, hlavne podľa toho aká je človek dóša. Bude na tom niečo pravdy a za tie roky otužovania sa jednoducho riadim zdravím rozumom. Otužovanie má mega vplyv na moje zdravie a vitalitu. Keď cítim energetický komfort a teplo v tele, tak si v studenej rieke, alebo vo vani napustenej ľadovou vodou posedím dlhšie. Ak to necítim, tak len krátke dnu a von alebo rýchla sprcha, úplne krátka. Podstatou otužovania u mňa je aby sa vyplavili dôležité látky do tela, keď príde teplotný šok a na to stačí ozaj krátko a nie je potrebné tam byť 10min. Proste ak sa po otužovaní cítim skvele, tak viem že som to nadávkoval správne. Preto sa Iva neboj experimentovať a skúšať ale radšej postupne. Aj keď 20sec. ľadová sprcha ma mega účinok.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *