Pre silu a krásu tela a pre radosť duše

   Dnes je ten správny deň...

21 dňový pôst

Share This:

21 dňový pôst som prvýkrát zrealizoval 26.10.2010 – 15.11.2010. Kedysi to bola pre mňa zdanlivo nedosiahnuteľná méta. O pôste som mal však naštudované kvantum materiálov a práve jeho fascinujúce účinky na telo a psychiku ma neustále motivovali. Postupne som trénoval krátke a stredne dlhšie pôsty, až som raz usúdil, že som pripravený na vysnenú 21tku.

Počas 21 dňoch, totiž celý imunitný systém zažíva reštart, nastáva kompletné prečistenie tela, odstránenie prípadných nádorov, choroboplodných ložísk, vyliečenie alergií, proste všetko čo je telu cudzie, tak sa  počas dlhého pôstu pošle kadeľahšie.

21post

Autor – Andrew Gonzalez

Osobne ma netlačilo žiadne vážnejšie ochorenie, fascinoval ma však pocit neuveriteľnej pohody a energie, ktoré som zažíval pri absolvovaní kratších pôstoch. 21 dňový pôst je niečo ako znovuzrodenie, ktorý keď úspešne zvládnete spolu s návratom k strave, tak sa  vo svojom fyzickom tele takmer nespoznáte.  Každý dlhší pôst mám zdokumentovaný v denníku, uvádzam tu teda jeho skrátený popis:

1.- 7. deň

Týždeň prebehol vcelku dobre. Ťažký bol 1. deň, keďže som cítil  nahromadené kyseliny v žalúdku. Ach jaj, mohol som mať pár dní pred pôstom lepšiu prípravnú stravu.

4. deň prišla veľká slabosť. No prešla poobede po 3 hodinách spánku. Ináč v celku ok. Ťažšie práce nerobím, len menej fyzicky náročné. Veľa času trávim na prechádzkach v prírode.

8.-.14. deň

10. deň navečer ma začalo bolieť dole v pravo brucho. Ako keby tam niečo stálo a mal som veľa plynov. 11. deň to pretrvávalo a 12. deň to už bolo lepšie. Inač sa fyzicky cítim v poriadku. Je to obrovský posun oproti minuloročnému 15 dennému pôstu, keď som po 11. dni mal katastrofálne málo síl.

13. deň som prebdel celú noc, z toho že som mal plynatosť. Nechápem tomu, zjavne je to z vody, stojí mi totiž v žalúdku a slabo sa trávi. Ináč fyzicky sa cítim dobre, každý deň: ráno, na obed a večer chodím so psami na prechádzky.

15.-.21. deň

Fyzicky veľmi dobre. Stále 3 x denne dlhšia prechádzka. No pretrvávajú problémy s bruchom a pitím vody. Dokážem vypiť cez deň maximálne 0,5 litra vody.

Od 18 dňa mi ide strašne pomaly čas. Pôst má perfektný priebeh, jedine mínus sú problémy s pitím vody. Som stále úplne čerstvý a spávam maximálne 3 hodiny. Duševná výkonnosť išla neuveriteľne hore a spravil som veľa práce na počítači.

21. deň krásny pocit splneného cieľa. Posledný deň napriek občasným bolestiam brucha si užívam. Myseľ je úplne bdelá a v podstate už nespávam. 22 deň cca  o 4. hod nadránom som si ľahol do postele. Vydržal som však spať cca 1hod. Aj to bol maximálne bdelý spánok, keď som všetko vnímal. Vstávam z postele s pocitom ako keby som spal 12 hodín. Som totálne vyspatí a bdelý, pripravený ísť riešiť kvantové rovnice :). Celý deň však zvláštne vnímam priestor. Mám pocit nestálosti hmoty a keď sa pozorne zameriavam na čokoľvek, tak vidím vlnenie.

Návrat k jedlu

Uvádzam aj návratovku k jedlu zaznamenanú v v denníku.

1. deň

ráno: naparená paradajka

večer: naparená mrkva

2. deň

ráno: dve paradajky

obed: 1 jablko

večera: 1 stredne väčšie olúpané jablko

3. deň

nadránom: 1/2 jablka, 1 banán

ráno: 1 hruška

obed: 200g varených zemiakov na kašu + paradajka

večera: 1 mandarinka a 1 jablko

Ten obed bola strašná blbosť. Nechápem čo ma to napadlo. Celú noc ma bolelo brucho…

4. deň

ráno: 1 mandarínka a 1 jablko

obed: 1 jablko

poobede: 1 banán a 1 jablko

večer: 3 hrušky

5.deň  – celý ovocný, večer som zaradil trochu zemiakov

6.deň   – zemiaky a pohánka mi už trávia ok, jem hlavne zeleninu, prvýkrát si dávam maličkú trochu orieškov

7.deň   – to isté čo 6 deň, len väčšie množstvá

8.deň   – strava už výdatnejšia, oriešky mi trávia v malom množstve veľmi dobre, dal som si aj 30g mozzarelly

9.deň   – ľahká vegetariánska strava bez tukov, prichádza výrazná chuť do jedla

10.deň   –  ako posledné zaraďujem do stravy tuky – teda olivový olej. Už som sa na svojej klasickej vegetariánskej strave, no s veľkým podielom  ovocia a zeleniny. Tukom, okrem olivového oleja sa vyhýbam, jem len kvalitný syr priamo zo salaša alebo kvalitnú mozzarellu.

Poznámka: táto návratovka nebola úplne ideálna a pri druhej a tretej 21.tke  už bola lepšia. Preto ak sa ňou chcete inšpirovať, tak ju radšej predĺžte aspoň o 5 dní.

Celkové zhrnutie účinkov pôstu

Prvé 2 mesiace po pôste som sa cítil skvele ako nikdy predtým. Telo šlapalo na 100%. Stačilo mi spávať veľmi málo 4 – 6 hod. Takmer som sa nedokázal spotiť, ani počas veľkej námahy. Po 3 – 4 mesiacoch už sa predĺžila aj potreba spánku. Rok však prebehol skvele, bez akejkoľvek choroby a tých 21 dní stálo za to.

Záver

Ak niekoho táto stránka inšpiruje a chce si pôsty vyskúšať, tak potom splnila svoj účel a som veľmi rád. Len prosím nezabudnite na opatrnosť a dôkladnú prípravu s oveľa kratšími pôstami.  Posledné čo si želám je, aby táto stránka malo niekoho na svedomí…, v dôsledku nesprávnej návratovky alebo pôstu. Bližšie o príprave  k dlhému pôstu je písané už  tu a o dôležitosti návratovky je písané tu

Prajem slnko v duši

 

6 Responses to 21 dňový pôst

 • Dobrý deň,
  chcela by som sa spýtať, mám 19 rokov, výšku 170 a 9.5.2014 som ukončila môj 21 dňový pôst, avšak za tie 4 dni mi váha šla neskutočne hore : z 57,5 kg na 60,9 kg . Prosím Vás,je to tým že už som do stravy zaradila všetko (stále jem ale mám to rozložené na celý deň – do tých 400g) a dnes je len 4 deň po? takže moje telo všetko ukladá do tukov ? 🙁 Mala by som teraz jesť len zeleninu a ovocie ? Ako dlho má trvať návratovka?

  Dakujem

  • Katko, je úplně normální, že váha po půstu takto naskočí, ono stačí, že se zaplní střeva, vůbec to neznamená, že by tělo hned začlo ukládat tuky..půst není prostředek k hubnutí, ale k očistě těla, k ozdravění….není možné udržet všechnu shozenou váhu a taky nějakou dobu po půstu tělo hubne hůř, protože si nejprve musí zvyknout, že přisun potravy je stálý a nebude mu zase odejmut…to zvykání může trvat třeba celý měsíc, pokud člověk vydrží jíst zdravě a ve správném množství, tak teprve pak začne tělo zase váhu pouštět…každopádně 4. den po půstu není úplně vhodné zařadit vše……Mudr. Partyková píše, že opatrně zejména s tuky, solí a živočišnými produkty…..trávení se obnovuje tak po sedmi dnech….tuky je možno dát ve velmi malém množství od cca pátého dne, sůl ještě později…..

  • Katka kým niečo začneš precitaj si aspoň niečo na nete o tom je tu toho dosť…Katke očista nič nehovorila šlo jej výslovne o schudnutie…

 • Sunlight

  Ahoj Katka,

  je to moc rýchla návratovka. Ja mám po 21 dňoch prvé 4 dni len ovo-zel. A potom postupne zaraďujem do stravy, pohánku, zemiaky, atď… Bielkoviny rastlinné až na 6 deň si dám a rastlinné tuky až na 8 deň si trúfnem dať, aj to len trošku.

  Telo to nevie spracovať ešte dobre, ak sa ponáhlaš. Aká je to strava cca všetko?
  Ak je tam aj soľ aj cukor (stačí aj v rožku soľ) alebo niekde kde sú umelé sladidlá… tak telo začne viazať vodu a môžu ti z toho opuchnúť nohy.
  Isto spomaľ. Trochu riskuješ Katka.

 • Rada by som sa spýtala, ktorá mozarela je taká kvalitná?
  Ďakujem.

  • Sunlight

   Vyberám si takú, ktorá mne dobre strávi a je po nej ľahký pocit. Väčšinou ju kupujem v coope jednote, pozriem značku 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prihlásiť sa
Facebook
Fotky dňa
Myšlienky dňa

Nič som nenašel...

Najnovšie komentáre