Pre silu a krásu tela a pre radosť duše

   Dnes je ten správny deň...

Návrat k jedlu po pôste

Share This:

N ávratovka – teda návrat k strave po pôste je častokrát ťažší ako samotný pôst. Počas druhej svetovej vojny zomrelo veľa vojakov nie na následky dlhého hladovania, ale na to že sa po dlhej dobe bez jedlu nekontrolovane najedli. Nové silné zdravé telo sa tvorí počas návratovky a ak ju uponáhľame, tak celý pôst bude zbytočný, v horšom prípade si ublížime.

Uvádzam toto upozornenie radšej hneď na začiatku. Adept pôstu, ktorý si však osvojí správnu návratovku, tak sa návrat k jedlu pre neho stane radosťou a nie zápasom. Jeho zmysli, chute, čuch, všetko je ostré a jasné a tak si bude vychutnávať pestré vône, prirodzenú chuť potravín a postupný nárast síl. Ako mi poradil môj učiteľ pôstu:

Každý orgán sa musí počas návratovky postupne zdvihnúť rovnakou silou…

Čo jesť v návratovke

Nechcem samozrejme tvrdiť, že tu popísaný spôsob je jediný správny. Je ich niekoľko. Ja uvádzam ten, ktorý sa mi po rokoch pôstovania osvedčil. Návratovka tu popísaná je vhodná po stredných a dlhých pôstoch (3,7,15,21). Zo 40 dňovým pôstom (leto 2014) nemám skúsenosť, takže k návratovke po ňom sa nemôžem vyjadriť.

Samozrejme po 3 dňovom pôste je táto návratovka pridlhá a môžeme ju skrátiť na polovicu alebo aj viac.. Postup pridávania potravín je však v princípe rovnaký. Základ je spoznať svoje telo. Popáliť sa po troch dňoch nejedenia nie je tragédia. Po 5., 7. dňoch telo už omyly toleruje ťažšie a po 15,21 takmer vôbec.

Všeobecne platí však pravidlo, že koľko trvá pôst, toľko má trvať postupný návrat k jedlu.

1. deň

Najdôležitejší deň. Tráviaci trakt úplne spí. Črevá sú bez vnúrného ochranného filmu, žalúdok nemá žiadne kyseliny a je úplne scvrknutý. Prvý deň jeme len 1x ak si to telo vyslovene žiada(v žalúdku vyhráva muzika), môžeme si dať druhýkrát.

Jeme nič len zeleninu, ideálne trochu naparenú na sitku, tak aby zmäkla.  Nie však aby sme ju počas naparovania na sitku „zabili“. Mne sa osvedčila naparená paradajka, alebo naparená mrkva. Množstvo to, čo sa nám zmestí do jednej dlane – cca 1 malá paradajka, alebo jedna malá mrkva.

Niektorý si prvý deň dávajú jablko, banán a podobne. Ak im to robí dobre, tak v poriadku. Pre mňa to bolo vždy veľmi ťažké. Z toľkého cukru sa mi vždy točila hlava. Citrusy sú počas prvého dňa nestráviteľné. Ich kyselina by Vás popálila zvnútra.

jogin

2. deň

To isté ako prvý deň. Ja jem len jednu paradajku alebo jednu mrkvu. Zvyčajne ráno na obed a večer. Novú porciu jeme len vtedy, keď sa mi ozve žalúdok, teda úplne do prázdneho žalúdka nalačno.

Už je možné zaradiť aj ovocie. Mne sa však nerobí druhý deň dobre. Stále má veľa energie na mňa a preto ho druhý deň nejem.

3. – 4. deň

Postupne zaraďujem ovocie, opäť objem čo sa zmestí do vlastnej dlane. Vyberáme si ovocie, ktoré je typické pre naše podnebie ako jablká, hrušky, slivky, jahody…

Pomarančne, grepy a iné citrusy sú úplne tabu, mohli by totiž popáliť tráviaci trakt. Ovocie striedame so zeleninou, nikdy nie spolu 🙂

Jeme len keď cítime hlad a keď je teda predchádzajúca potrava už dokonale spracovaná. Dávky sú stále veľmi malé.

5. deň

Piaty deň už môžeme zaradiť maličké množstvo zemiakov alebo pohánky. Tukom a bielkovinám v akejkoľvek forma sa striktne vyhýbame. Telo ich nevie stráviť, nemá na to ešte pripravené prostredie.

Ak ste vitarián v podstate nie je čo už pokaziť. Samozrejme orieškom sa ešte nejaké 3-4 dni vyhneme.

7. – 10 deň

7-10 deň môžeme postupne zaradiť rastlinné bielkoviny – ideálne naklíčenú šošovicu, mungo, cícer…neskôr aj varené strukoviny. Osobne však celoročne jem len klíčené strukoviny. Pozor na umelo, chemicky pripravené rastlinné bielkoviny, tým sa vyhýbame aj mimo návratovky!

10 deň +

po 10 dňoch môžeme aj živočíšne bielkoviny, ak ich však máme potrebu konzumovať

  • posledné do stravy zaraďujeme tuky! 
  • soľ a cukor sú počas návratovky(nie len počas nej) jed
  • oveľa ľahší návrat k strave majú vegetariáni, vegáni ale najmä vitariáni, i keď aj na vita strave sú možné veľké prešľapy.
  • tu popísaná návratovka má základ zo stánky pust.cz, ktorá mi veľmi v začiatkoch pomohla a týmto ďakujem Pavlovi za podporu, vždy mi poradil a pomohol pri mojich prvých krôčikoch na poli pôstu.

Postupne som si však vytvoril návratovku čo je pre mňa ideálna. Preto nie je nad vlastnú skúsenosť a po mnohých krátkych pôstoch si nájdete aj pre Vás tu ideálnu…

Enjoy yourself… 😉

 

Návratovky k 1,3,7,15,21 nájdete aj pri jednotivých pôstoch

4 Responses to Návrat k jedlu po pôste

  • “ Množstvo to, čo sa nám zmestí do jednej dlane – cca 1 malá paradajka, alebo jedna malá mrkva.“ tu bo som to poopravil, mnozstvo co sa zmesti do jednej hrste (co su dve spojene dlane).

  • Podla mojho nazoru, je ta Vasa navratovka, dost prehnana.Alebo, je to individualne.Po 21. dnovom poste, som uz v prvy den jedol aj zeleninu, aj ovocie, ale len malicko, asi 3x za den.Zemiaky som jedol uz na 3. den a v stvrty den zeleninovu polievku s hubami a v siesty den, uz aj kysle ryby a s travenim, som nemal ani najmensi problem.Nezdielam Vas nazor, ze po poste traviaci system uplne spi a zaludok nema ziadnu kyselinu na travenie a creva, su bez ochranneho filmu.Traviaci system, sa opatovnemu prijmu stravy po poste dokaze prisposobit velmi rychlo a kyselinou sa zaludok zacne opat naplnat takmer okamzite, po prijme akejkolvek potravy.Jedine, na co si po dlhotrvajucom poste treba dat pozor, je mnozstvo potravy, tazke jedla a zivocisne bielkoviny.

    • Peter, poznám ľudí čo si dali na druhý deň mäso a zvládli to…no je to totálny hazard so životom. To že Ti návratovka vyšla, môžeš byť rád a zrejme máš silný organizmus…čo Ti gratulujem. Nikomu však neodporúčam sledovať Tvôj príklad… Návratovka tu je nastavená tak, aby ju zvládol aj človek čo sa lieči z ťažších ochorení. To že človek bude sa návratovať o 3dni dlhšie ako by v skutočnosti mohol je len dobre. Iba mu to prospeje a ide na istotu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prihlásiť sa
Najnovšie komentáre
Facebook
Fotky dňa
Myšlienky dňa

Čím sme šťastnejší, tým ľahšie k sebe priťahujeme všetko, po čom túžime.