Návrat k jedlu po pôste

Návratovka – teda návrat k strave po pôste je častokrát ťažšia ako samotný pôst. Počas druhej svetovej vojny zomrelo veľa vojakov nie na následky dlhého hladovania, ale na to že sa po dlhej dobe bez jedlu nekontrolovane najedli. Nové silné zdravé telo sa tvorí počas návratovky a ak ju uponáhľame, tak celý pôst bude zbytočný, v horšom prípade si ublížime.

Uvádzam toto upozornenie radšej hneď na začiatku. Adept pôstu, ktorý si však osvojí správnu návratovku, tak sa návrat k jedlu pre neho stane radosťou a nie zápasom. Jeho zmysli, chute, čuch, všetko je ostré a jasné a tak si bude vychutnávať pestré vône, prirodzenú chuť potravín a postupný nárast síl. Ako mi poradil môj učiteľ pôstu:

Každý orgán sa musí počas návratovky postupne zdvihnúť rovnakou silou…

Čo jesť v návratovke

Nechcem samozrejme tvrdiť, že tu popísaný spôsob je jediný správny. Je ich niekoľko. Ja uvádzam ten, ktorý sa mi po rokoch pôstovania osvedčil. Návratovka tu popísaná je vhodná po stredných a dlhých pôstoch (3,7,15,21). Zo 40 dňovým pôstom (leto 2014) nemám skúsenosť, takže k návratovke po ňom sa nemôžem vyjadriť.

Samozrejme po 3 dňovom pôste je táto návratovka pridlhá a môžeme ju skrátiť na polovicu alebo aj viac.. Postup pridávania potravín je však v princípe rovnaký. Základ je spoznať svoje telo. Popáliť sa po troch dňoch nejedenia nie je tragédia. Po 5., 7. dňoch telo už omyly toleruje ťažšie a po 15,21 takmer vôbec.

Všeobecne platí však pravidlo, že koľko trvá pôst, toľko má trvať postupný návrat k jedlu.

1. deň

Najdôležitejší deň. Tráviaci trakt úplne spí. Črevá sú bez vnúrného ochranného filmu, žalúdok nemá žiadne kyseliny a je úplne scvrknutý. Prvý deň jeme len 1x ak si to telo vyslovene žiada(v žalúdku vyhráva muzika), môžeme si dať druhýkrát.

Jeme nič len zeleninu, ideálne trochu naparenú na sitku, tak aby zmäkla.  Nie však aby sme ju počas naparovania na sitku „zabili“. Mne sa osvedčila naparená paradajka, alebo naparená mrkva. Množstvo to, čo sa nám zmestí do jednej dlane – cca 1 malá paradajka, alebo jedna malá mrkva.

Niektorý si prvý deň dávajú jablko, banán a podobne. Ak im to robí dobre, tak v poriadku. Pre mňa to bolo vždy veľmi ťažké. Z toľkého cukru sa mi vždy točila hlava. Citrusy sú počas prvého dňa nestráviteľné. Ich kyselina by Vás popálila zvnútra.

jogin

2. deň

To isté ako prvý deň. Ja jem len jednu paradajku alebo jednu mrkvu. Zvyčajne ráno na obed a večer. Novú porciu jeme len vtedy, keď sa mi ozve žalúdok, teda úplne do prázdneho žalúdka nalačno.

Už je možné zaradiť aj ovocie. Mne sa však nerobí druhý deň dobre. Stále má veľa energie na mňa a preto ho druhý deň nejem.

3. – 4. deň

Postupne zaraďujem ovocie, opäť objem čo sa zmestí do vlastnej dlane. Vyberáme si ovocie, ktoré je typické pre naše podnebie ako jablká, hrušky, slivky, jahody…

Pomarančne, grepy a iné citrusy sú úplne tabu, mohli by totiž popáliť tráviaci trakt. Ovocie striedame so zeleninou, nikdy nie spolu 🙂

Jeme len keď cítime hlad a keď je teda predchádzajúca potrava už dokonale spracovaná. Dávky sú stále veľmi malé.

5. deň

Piaty deň už môžeme zaradiť maličké množstvo zemiakov alebo pohánky. Tukom a bielkovinám v akejkoľvek forma sa striktne vyhýbame. Telo ich nevie stráviť, nemá na to ešte pripravené prostredie.

Ak ste vitarián v podstate nie je čo už pokaziť. Samozrejme orieškom sa ešte nejaké 3-4 dni vyhneme.

7. – 10 deň

7-10 deň môžeme postupne zaradiť rastlinné bielkoviny – ideálne naklíčenú šošovicu, mungo, cícer…neskôr aj varené strukoviny. Osobne však celoročne jem len klíčené strukoviny. Pozor na umelo, chemicky pripravené rastlinné bielkoviny, tým sa vyhýbame aj mimo návratovky!

10 deň +

po 10 dňoch môžeme aj živočíšne bielkoviny, ak ich však máme potrebu konzumovať

 • posledné do stravy zaraďujeme tuky! 
 • soľ a cukor sú počas návratovky(nie len počas nej) jed
 • oveľa ľahší návrat k strave majú vegetariáni, vegáni ale najmä vitariáni, i keď aj na vita strave sú možné veľké prešľapy.
 • tu popísaná návratovka má základ zo stánky pust.cz, ktorá mi veľmi v začiatkoch pomohla a týmto ďakujem Pavlovi za podporu, vždy mi poradil a pomohol pri mojich prvých krôčikoch na poli pôstu.

Postupne som si však vytvoril návratovku čo je pre mňa ideálna. Preto nie je nad vlastnú skúsenosť a po mnohých krátkych pôstoch si nájdete aj pre Vás tu ideálnu…

Enjoy yourself… 😉

Návratovky k 1,3,7,15,21 nájdete aj pri jednotivých pôstoch

13 Comments
 1. “ Množstvo to, čo sa nám zmestí do jednej dlane – cca 1 malá paradajka, alebo jedna malá mrkva.“ tu bo som to poopravil, mnozstvo co sa zmesti do jednej hrste (co su dve spojene dlane).

 2. Podla mojho nazoru, je ta Vasa navratovka, dost prehnana.Alebo, je to individualne.Po 21. dnovom poste, som uz v prvy den jedol aj zeleninu, aj ovocie, ale len malicko, asi 3x za den.Zemiaky som jedol uz na 3. den a v stvrty den zeleninovu polievku s hubami a v siesty den, uz aj kysle ryby a s travenim, som nemal ani najmensi problem.Nezdielam Vas nazor, ze po poste traviaci system uplne spi a zaludok nema ziadnu kyselinu na travenie a creva, su bez ochranneho filmu.Traviaci system, sa opatovnemu prijmu stravy po poste dokaze prisposobit velmi rychlo a kyselinou sa zaludok zacne opat naplnat takmer okamzite, po prijme akejkolvek potravy.Jedine, na co si po dlhotrvajucom poste treba dat pozor, je mnozstvo potravy, tazke jedla a zivocisne bielkoviny.

  • Peter, poznám ľudí čo si dali na druhý deň mäso a zvládli to…no je to totálny hazard so životom. To že Ti návratovka vyšla, môžeš byť rád a zrejme máš silný organizmus…čo Ti gratulujem. Nikomu však neodporúčam sledovať Tvôj príklad… Návratovka tu je nastavená tak, aby ju zvládol aj človek čo sa lieči z ťažších ochorení. To že človek bude sa návratovať o 3dni dlhšie ako by v skutočnosti mohol je len dobre. Iba mu to prospeje a ide na istotu.

 3. Juraj nazdar,

  Tvoju stránku mi odporučil môj kamarát, Dodo, ktorý je na duchovnej ceste o niečo ďalej ako ja.

  Myslím si, že som ešte iba na začiatku. Ale nie o tom som chcel 😀

  Ďakujem Ti veľmi pekne za tieto návody. Momentálne robím pôst, ktorý netuším ako dlho bude trvať. Všetko sa to začalo spontánne. Dostal som sa k metóde, ktorá sa volá Wim Hof method.

  V skratke: je to meditácia, dychové cvičenia a otužovanie. Všetko sa to vzájomne dopĺňa a perfektne to ladí.

  Ako som to začal robiť, tak cítim nesmierny príval energie. Doslova neviem, čo s ňou mám robiť. A dôsledok tohto celého je, že moje telo si nepýta jedlo. Možno som sa napojil na nejaký zdroj, ktorému ešte nerozumiem.

  Prvá myšlienka, ktorá mi napadla, bola: čo keď už nikdy nebudem cítiť chuť jedla? Normálne ma prepadol strach. A tak som sa po jednom dni najedol. Fakt iba zo zvyku.

  Ale potom som si uvedomil, že telo je múdrejšie ako myseľ. A mal by som ho počúvnuť. Tak ho teda počúvam a cuckám si vodu. Bol som si aj zacvičiť a ani som si neuvedomoval, že sa pôstím.

  Pocity sú skvelé. Neviem, či to dokážem dobre opísať slovami, ale skúsim. Cítim ľahkosť. Počujem ticho. Všetko je jasnejšie a začínam si uvedomovať veľa vecí.

  A ešte mi prišlo na um. Ako si tak čítam Tvoju stránku, tak moje srdce plesá. Pretože vidím, že ešte stále je nádej na záchranu ľudstva. Máme to vo svojich rukách.

  Takže rob, to čo robíš a nech sa Ti darí.

  Viliam

  • Čau Viliam, tak to si ma úuuplne potešil 😛 😛 …. Wim ma asi najviac inšpiroval, je to neuveriteľný borec…jeho metódu dych, meditku a otužovanie trénujem každé ráno…a ako píšeš energia po ľadovej sprche, alebo plávaní vo vode v zime von a dýchaní je iný level bytia.
   To že Ti to tak, ide a necítiš hlad ukazuje len, že si energeticky a duchovne pekne na tom a si zrejme prirodzene pránický… Držím palce a daj vedieť ako to pôjde.

 4. Čau Juraj, dnes som ukončil svoj pôst. Dĺžka: 5 dní. Intuícia mi šepkala, že mám ešte pokračovať, ale tentokrát som nechal zvíťaziť rozum. Pretože posledné dni som bol na energetickom dne. A potrebujem pracovať. Tak som sa rozhodol ukončiť tento pôst predčasne. Tiež mi napadlo, že ma ešte čaká návratovka, od ktorej neviem čo čakať, tak som to pre istotu nesilil.

  Dnes mám za sebou už dve jedlá. Najprv to boli paradajky, ktoré som varil asi tak dve minútky. Pravdepodobne sa tam nezachovalo až tak veľa živín, ale niektoré mi prišli nie celkom dozreté, tak som to radšej urobil takto. No a ako druhé jedlo som si dal tekvicovú polievku. Mám podozrenie, že tam boli mliečne výrobky (dúfam, že sa mýlim). Lebo dnes sú tu pozatvárané všetky obchody, tak som musel ísť do reštaurácie.

  Po skončení návratovky plánujem napísať článok o mojej skúsenosti. A prišlo mi na um – mohol by som použiť Tvoj odporúčaný jedálniček počas návratovky? Článok zverejním na svojom blogu: http://www.vili.am

  Ešte taký detail. Dnes ako som sa prvýkrát najedol, som si uvedomil, ako veľmi milujem jedlo. A od tohto dňa si ho budem viac vážiť. Pretože kým sa mi niečo dostane na stôl, prejde to rukami mnohých ľudí. A ešte to niekto musí zasadiť, starať sa o to a vypestovať to.

  Nádherne som precítil chute paradajky a paradajkovej vody. Vlastne som si z toho spravil takú paradajkovú polievku. A prežíval som jeden orgazmus za druhým. Pôst mi toho veľa ukázal. Je to skvelý učiteľ. Mal som kopec času na premýšľanie o svojom živote: prečo som tam, kde som, čo momentálne robím a kam smerujem.

  A príde mi, že som sa celkovo zjemnil. Oveľa viac si dokážem vychutnať prítomný okamih. Uvidíme, že ako bude prebiehať návratovka (zatiaľ pohodička).

  Prajem Ti veľa zdaru. Len tak zo zaujímavosti – v ktorej časti SR prebývaš?

 5. Ahoj Viliam, múdro…a ako píšeš, človek doslova nevie čo ho čaká v návratovke. Aj keď pôstovanie môže ísť ľahko, prvé návratovky bývajú ťažké. Ja som mal naštudované kopec teórie pred prvým trojdňovým pôstom, aj tak ma prekvapila a trochu prefackala 😛 … ale to je len dobre, keďže nie je nad vlastnú skúsenosť.
  Jasné, návratovku môžeš použiť na Tvoj web…vyzerá veľmi zaujímavo :).

 6. Dnes končím 21 dňovku. Chybám sa na návratovku.. Ako je najlepšie napredovať k správnej návratovke?
  Prvé dni sú mi jasné. Len som čítala že by mala tiež trvať 21dní. Ďakujem

  • Wendy 21 dní je plne bezpečná doba, najmä ak ide o prvý tak dlhý pôst. Táto doba sa dá skrátiť aj na polovicu, ale treba ozaj mať skúsenosti. Nie je dôvodom sa kam ponáhľať. Pôst čistí a návratovka buduje nové telo, preto je dobré mu dodať kvalitnú výživu v nej.

 7. Dnes končím 42 deň hladovky. Rád som si prečítal Vaše postrehy resp nechal sa inšpirovať nakoľko začína ďalšia fáza a to je návratovka. Počas hladovky som mal krízu 33 až 38 deň.
  Na 39 deň som sa mentálne cítil že by som dal ešte aj 14 dní. Racionálne som to zamietol, nakoľko u mňa telo začalo ísť už zo svalovej hmoty.
  Teším sa na zdravú stravu

  • Ahoj Milan, ďakujem za Váš príspevok a zároveň gratulácia a obdiv. Ak máte chuť sa podeliť o Vaše skúsenosti so 42dňovou hladovkou, tak veľmi rád by som s Vami spravil rozhovor na tento web.

 8. Návratovku fakt nepodceňujte.

  Nedávno som ukončil 3ku a návratovku som slušne povedané úplne spackal.

  Cítim, že mám niečo nevyriešené v podvedomí.

  Ale ponaučenie znie: fakt nechoď do dlhších pôstov, ak nepoznáš dokonale svoje telo.

  Ja sa vraciam späť k jedničkám a idem trénovať. Lebo nechcem sa zaseknúť.

  Pôstu zdar 🙂

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *