Ahojte priatelia, vždy ma fascinovalo skúmanie zmenených stavov vedomia a tak, keď som sa dozvedel prvýkrát o lucidnom snívaní,  rozhodol som sa si to vyskúšať.
Lucidné sny sú sny ako každé iné, ktoré zažívame počas spánku. Je tu však zásadný rozdiel, v tom, že naše vedomie si plne uvedomuje, že ležíme na posteli a spíme. Je nám teda úplne jasné, že práve v danej chvíli snívame, a nejedná sa o “skutočnú udalosť” ale o sen.
V danej chvíli, teda neostávate na pospas deja sna ale z úlohy nevedomého herca sa stávate architektom, režísérom, scenáristom, hercom, divákom a oponárom súčasne. Inými slovami, môžete si meniť sen a skúšať v ňom čokoľvek chcete. Jediné kritérium je miera bdelosti vášho vedomia vo Vašom sne.
Ak sa rozhodnete lietať, budete lietať, ak sa rozhodnete prechádzať hmotou, či dýchať pod vodou, tak to dokážete. Ak sa rozhodnete byť víťazom alebo obeťou, tak sa v sne tak stane.
Je to veľmi podobné ako vo filme Inception (Počiatok) z pohľadu tvorca sna alebo Nea v Matrixe.

inception.jpg

Ako sa naučiť lucidnému snívaniu?

Základom je naučiť vaše vedomie bdelosti. Je na to jednoduchý cvik. Niekoľkokrát za deň prestanete robiť činnosť, ktorú práve robíte a zamyslíte sa, či to, čo teraz zažívate, je skutočnosť alebo len sen. Ja sa napríklad rozhliadnem, či sa deje navôkol niečo nereálne a spýtam sa sám seba, či je toto sen alebo skutočnosť.

Zmyslom je, aby dané cvičenie vošlo do podvedomia. Tým, že sa tak stane, tak vás cvičenie napadne aj počas sna.

Cvičenie je potrebné robiť cez deň s plnou pozornosťou a nie aby sa stalo rutinou. Ľahko sa môže totiž stať, že Vás vo sne napadne cvičenie, no usúdite že je to skutočnosť a nie sen a spokojne snívate nevedomky ďalej :).

Súčasťou cvičenia je ešte “test reality”. Ja napr. počas testu cez deň, skúsim ponoriť ruku do stola, steny, čohokoľvek… V sne totiž test reality dopadne inak ako počas dňa a vám sa podarí napr. prejsť rukou cez hmotu alebo nejaká iná “nereálna vec”.

Hneď ako si vo sne uvedomíte, že snívate, tak javisko je vaše. Môžete začať skúšať a spoznávať čo vás napadne.

Osobne ešte vediem snový denník. Ráno si zapíšem vedomé aj nevedomé sny. Myslím, že to má tiež vplyv na podvedomie, ktoré potom ochotne spolupracuje.
Na naučenie sa lucidných snov, je vraj potrebných cca 14 dní, za predpokladu, že sa trénujú testy reality a píše snový denník. No každý sme iný, záleží to od viacerých faktorov, základom je čo chceme a hlavne pohoda a klídek 🙂

Prínosy lucidného snívania

V odborných literatúrach je popísaných viacero benefitov lucidného snívania. Nebudem ich tu popisovať, moja jediná motivácia je zvedavosť. Moje očakávania boli úplne prekonané a okrem dňa, na ktorý si vždy teším, sa teraz teším, čo zažijem počas snov :).
Ten, kto zvládne lucidné sny a vyskúša sa v nich postaviť aj svojmu strachu, tak by mal byť pripravený na astrálne cestovanie. O tom niekedy nabudúce. Opäť nič nezvyčajné, chce to len odvahu a správne cvičenie.
Wiki o lucidnom snívaní.
 
Neo Matrix
 
Neo
 

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
19 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Myladdy
7 years ago

Mavam krasne sny..uvedomujem si ze spim a je to sen..horšie je to na druhy den rano ked sa prebudim..sny sa mi v mysly akoby vracaju..ked sa mi vravaju je mi naozaj krasne ale ked mi ten sen z hlavy zada zmyzne ostane mi zle na odpadnutie..ked sa mi ten sen v hlave cez den premieta nevnimam absolutne okolie ,neviem co sa za tych par sekund okolo mba deje..neviem co to mavam..deje sa to tak 1krat do mesiaca..

Tomas
Tomas
7 years ago
Reply to  Myladdy

Ahoj Myladdy, mohla by si mi prosím ta napísať na môj mail (tomik26@gmail.com) rad by som sa s tebou pobavil o tom čo popisuješ a podelil sa o osobnú skúsenosť ktorá môže mat spojitosť s tým čo popisuješ.

Karin
Karin
7 years ago

Ahojte, včera som bola dlho do noci hore a bola som už veľmi unavená, až tak že mi stačilo zatvoriť oči a hneď ma bralo do spánku. No a stala sa mi prvý krát v živote taká vec, že som vedela že zaspavam a uvedomovala som si že ležím doma v mojej posteli ale mala som taký sen že som ho “citila” – bola to vlastne nočná mora. Niekto, (nejaká čierna postava) ma zabil tak, že ma prebodol nožom. Mohla som sa prebudiť lebo som vedela že to je len sen ale neprebudila som sa a tak sa ten sen… Read more »

Alex
Alex
7 years ago

Dobry den, mam 10rocneho syna ktory mava lucidne sny. Nevie ich ovladat je z nich vystraseny a prosi ma, aby som ho zobudila no mne sa to casto nedari. Tento stav trva cca 15 minut. Ako sa daju tieto sny odstranit? Pripadne co robit, aby nebol vystraseny?
Dakujem za kazdu radu

WhiteWolfSix
WhiteWolfSix
7 years ago
Reply to  Alex

Alex, ozvite sa mi na mail (whitewolfsix@gmail.com), dohodli by sme si stretnutie aj s Vasim synom, aby nemal desive LD.

WhiteWolfSix
WhiteWolfSix
7 years ago

Alebo kludne aj na ten email, ktory vyssie uviedol Sunlight. 🙂 😀

René
René
7 years ago

Tiež sa mi to stalo, aspoň myslím.. Snívalo sa mi že sa bicyklujem, traja chalani predomňou sa spúšťali po kopci na smetiakoch, potom som odbočil do prava a oni ma predbehli a pri tom som úplne vnímal ten chlad vzduchu ako ma predbehli, cítil som ako ležím.. Potom som sa ich snažil dobehnúť , predstavil som si že som na korčliach a že sa odrážam, cítil som to na svojich nohách že sa odrážam.. Potom tam zrazu nikto nebol ocitol som sa sám a v zákrute som aa vysipal a otvoril som oko keď som spal v posteli a videl… Read more »

Nika
Nika
7 years ago

Bdele sny mám skoro stále už dlhšiu dobu viem že iba snívam a pamätam si skoro všetko po zobudení niekedy sa mi stane že v sne vstanem aj viackrat no viem že je to sen ale neviem vstať pohnúť sa a otvoriť oči naposledy som mala takýto sen dnes ktorý ma vystrašil bola som v izbe s duchmi a mala som popisane steny odkazmi no vedela som že snívam ale nevedela som vstať

Nela
7 years ago

Chcela by som to skúsiť no trosku sa bojím

Nat
Nat
7 years ago

ja mám sny od mala v tom zmysle , že už ako dieťa som sa snažila zvlietnuť, pamatám si prvé pokusy tie výskoky 😀 a tak na našej ulici veľké a krásne skoky na budovy a vzdialené, vyvýšené miesta, teraz mám sny že dokážem letiem hoc kam,,, no mala som také sni kedy som vyletela do čiernej oblohy plnej hviez a zdrazu sa mi ukázal neaký kod .. no zmizol pozrela som lepšie .. a zase tam bol vletela som doňho, a to bola zaujímavá vec zaujímavý priestor kde som sa nachádzala bola som ako keby v rozprávkovom námesti ..… Read more »

Nat
Nat
7 years ago

premena na kobru,,,, ,, snenie .. zaspávam … (v sne ) a následne sa zobúcham .. niečo ma držalo paralíza,, nemohla som sa ovládať .. a ja som si povedala idem na to toto je môj sen .. a vedela som že som v sne pripravená ná návštevu … v tom moja babka … a ja sa jej pýtam .. baby ? sú tú tie mačky naozaj alebo je to môj sen ? a ona hej sú tu 😀 ….. DO RICI 😀 ..

sunwave21
sunwave21
7 years ago

Wooow parada 😀 😯

majka
majka
5 years ago

ahojte, tiež som mala niečo podobné … najprv to začalo tým že som si pamätala veľa detailov a pocitov zo snov, potom som nepríjemné sny začala meniť na komédie, alebo som len pozorovala sen s vedomím že všetko v sne nie je skutočné a snívam a prednedávnom sa mi stalo že som tesne pred prebudením začala snívať o tom že som pri našom dome , uvedomovala som si aj to že ležím v posteli a aj to že som v sne pri dome na chodníku, akoby ma niečo prepojovalo a bola som zároveň na dvoch miestach naraz, uvedomovala som si… Read more »