Urinoterapia je liečba pitím vlastného moču. Jedná sa o značne spoločensky neakceptovateľnú liečebnú metódu.  Jej zástancovia však tvrdia, že sa ňou dajú liečiť aj ťažké ochorenia, ako sú srdcovo cievne ochorenia, rakovina, aids, cukrovka, liečba plesní, vírusové ochorenia  a mnoho, mnoho iných…

Za seba uvediem, že od roku 2007 som neužil žiadne lieky. Jedinú liečbu, ktorú používam je strava, pôst a urinoterapia. V poličke, kde kedysi stálo kopu liekov, sú len švédske kvapky a nazbierané bylinky. No poďme pekne poporiadku.

Urinoterapia

Počiatky urinoterapie

Prvé známky o urinoterapii nachádzame v Indii z pred 5000 rokmi.  Zmienka o nej je v sanskritských textoch Damara Tantra, ktoré sa odkazujú na Shivambu Kaplu vidhi patriacu pod staroveké Védy. Shivambu Kalpa vidhi pozostáva zo 107 veršov, ktoré popisujú prax využitia uriny pri obnove tela. Jej účinky teda využívali jogínsky mnísi  a majstri. V niektorých kláštoroch bola urinoterapia a pôst jediná liečebná metóda. 

Urinoterapia a jej pôsobenie

Všeobecný názore je, že urina je odpad z ľudského organizmu. Toto však nemá vedecké základy a má to ďaleko od pravdy.  Urina sa tvorí z krvnej plazmy a obličky vytvárajú základnú časť uriny. Urina v sebe obsahuje len zlúčeniny, ktoré prinesie do obličiek krv. Urina teda nemôže byť jedovatá, keďže vzniká z krvnej plazmy a nemôže otráviť vlastný organizmus.

Urinou vylučujeme veľa liečivých látok. Jedná sa o rôzne hormóny, vitamíny a protilátky, ktoré telo momentálne nepotrebovalo, alebo nebolo schopné zúžitkovať. Ďalším dôležitým faktorom je, že spotrebovaná urina svojím osmotickým tlakom rozpúšťa a odstraňuje hlieny v organizme. Hromadenie hlienov, ako dôsledok nesprávneho stravovania, ktoré prekysľuje, je tak eliminované urinou.

Taktiež je tu princíp homeopatie, liečenia podobného podobným. Keďže urina vyšla z tela, má v sebe informáciu o všetkých chorobách v našom tele. Jej požitím sa aktivuje imunitný systéme a na základe informácii z nej, vie odstrániť dané choroby z tela.

Urinoterapia a jedálniček

Liečebné pitie uriny má byť vždy spojené s úpravou jedálnička, inak to nie je možné.  Vlastnosti uriny sú dané najmä výživou, ktorú sme prijali pred ňou. V prípade “klasickej stravy” je telo prekyslené a silne sa to odráža v urine.

Prekyslenie poskytuje živnú pôdu pre choroby. Z istého uhla pohľadu existuje len jedna choroba a to je prekyslenie organizmu, z ktorej sa potom rodia ďalšie. Hlavným zdrojom prekyslenia organizmu je nadmerná konzumácia mäsa, rafinovaného cukru, alkoholu a chemicky upravených potravín.
Odkysliť organizmus nie je až také obtiažne. Podstatné je začať jesť menej mäsa a jesť  viacej  ovocia a zeleniny plus pravidelne športovať. Nie je nutné sa stať vegetariánom, no rozhodne je to prospešnejšie. Odkysleniu organizmu z dôrazom na zásaditú stravu sa však budeme venovať v článku, kde budú rozpísané aj PH jednotlivých potravín.

Po odkyslení organizmu nastáva zmena kvality uriny. V podstate jej chuť sa stane podobná vode. Bude bez farby, chuti a zápachu. Je na mieste otázka, či úspechy liečby rakoviny a iných ťažkých ochorení nie sú v tom, že sa zmenil jedálniček a telo už má správne PH. Jedná sa bez rozporu o významný faktor, no ako sa ukazuje, ide skôr o štartovací efekt.

Ak teda naberiem odvahu, ako teda začať?

 • deň pred tým jeme ľahko stráviteľnú stravu, po ktorej sa cítime skvele. Nebudeme teraz rozoberať, ktoré štýly stravovaniu sa najvhodnejšie, obmedzíme však mäso na minimum a zaradíme veľa ovocia a zeleniny. Počas dňa a najmä večer pijeme dostatočné množstvo tekutín. Najlepšie čaje, alebo čistú vodu.
 • nasledujúci ráno môžeme ísť na to, na začiatok postačí pár kvapiek. Ak necítite odpor, môžete deň po dni pomaly zvyšovať. Je takmer isté, že po takejto príprave bude chuť uriny bezproblémová  – bez farby, chuti a zápachu
 • pijeme stredný prúd.  Úvodnú časť – 1/3 uriny a záverečnú 3/3 nepijeme

Kedy nie

 • ak pijete alkohol alebo fajčíte, chuť bude veľmi nepríjemná a urina bude nevhodná
 • pri liečbe antibiotika, chemoterapiou a inými liekmi je nemožné začať s urinoterapiou, jednak po stránke chuti a jednak aj po stránke zložiek v moči
 • v prípade, že napriek spĺňaniu vyššie uvedených bodov a vylepšenej stravy je chuť uriny  stále nepríjemná, je to signál potrebný k hlbšej očiste organizmu.
 • ľahký spôsob ako očistiť organizmus je 7 krokov očisty
 • náročnejší spôsob, ktorý doporučujem však až po 7 krokov očisty, sú pôsty
 • po týchto očistách Vaša urina bude dokonale prečistená a bude bez farby, chuti a zápachu. Urina bude udržiavať Vaše nové silné telo zdravé a výkonné

Ďalšie použitie uriny

Jej použitie je veľmi široké a mohlo by byť námetom na samostatný celý web. V krátkosti len uvediem.

 • urinové masáže
 • obklady
 • urinové kúpele
 • kloktanie
 • kvapky do nosa a uší
 • urinové klystýri

Urinové klystýry

Podľa viacerých autorov a rovnako aj na sebe pozorujem, že najúčinnejšími klystírmi sú klystíry s prídavkov uriny. Urina je totiž svojím zložením najbližšia vnútornému prostrediu organizmu.
Pani Mudr. Partyková uvádza, že ak trpíme polypami v hrubom čreve, je vhodné robiť iba  urinové klystíry. V týchto prípadoch doporučuje urinu ešte odpariť na 1/2 pôvodného množstva a pridať ju do klystýru.
Z 500 ml uriny  dostaneme po odparení 250 ml. Na urinu odparenú na 1/4 si musí črevo postupne zvyknúť, inak by mohlo dôjsť k popáleniu sliznice čreva.  Skúste preto najprv viackrát neodparenú.  Až neskôr vyskúšajte si do vody primiešať odparenú. Viac o klystýroch sa dočítate v – 1.krok – očista čriev.

Aké choroby lieči urinoterapia

 • liečba alergií
 • plesňové ochorenia
 • liečba cukrovky
 • liečba zažívacieho traktu
 • infekčné onemocnenia
 • liečba žlčníka a pečene
 • poruchy prijímania potravy
 • má silné dezinfekčné účinky
 • kožné ochorenia
 • problémy s vlasmi a lupinami
 • liečba ťažkých ochorení (rakovina, aids, epilepsia, roztrúsená skleróza, a iné…)
 • ….

Dlhoročné skúsenosti urino terapeutov z historických a súčasných prameňov ukazujú, že lieči takmer všetko. Skôr však ako sa rozhodnete “po hlave” pustiť do liečby pomocou urinorapie, je na mieste sa obrátiť na odbornú literatúru.

Urinoterapia – odborná literatúra

 • MUDr.Vilma Partyková: Praktická urinoterapie. Vydavateľstvo Impuls, 2011.
 • MUDr.Vilma Partyková: Urinoterapia očami lekára. Vydavateľstvo Impuls, 2010.
 • J.W.Armstrong: Elixír života (Živá voda). Nakladatelství Erika, 2003.
 • Jiří Cingroš: Sám sobě doktorem. Vydavateľstvo Start, 2003.
 • Jiří Cingroš: Urinoterapie. Vydavateľstvo Start, 2002.

Upozornenie: nie som lekár a ani nemám lekárske vzdelanie. Som len nadšenec zdravej výživy a jej životného štýlu. Preto prosím dané informácie berte s nadhľadom a nie ako odborné rady.
 

4.8 4 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
18 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Peter
Peter
7 years ago

Článok velmi pekne spracovaný. Tiež som zástanca tejto liečby a mám osobné skúsenosti. Každý si musí svoju cestu nájsť.

bezmena
bezmena
7 years ago

prosím Vás viete mi poradiť, dcéra trpí ekzmom, príšerne sa skrinke. je možné zo začiatku len natierať kožu?
dakujem

Ivan
Ivan
7 years ago
Reply to  Juraj (admin)

Len ono je to tak, zed ked niekto povie, ze pred urinoterapiou by mal niekto urobit nutne tych 7 ocistnych krokov, to je trosku zavadzanie, v zahranicnych clankov som nenasiel taku podmienku urinoterapiu, ani to, ze treba ist na raw food, ci pit destilovanu vodu, ktora je podla lekarskeho priemyslu jedovata.

Ivan
Ivan
6 years ago
Reply to  Juraj (admin)

A kde najdem nejake clanky, ktore by potvrdzovali, ze destilovana voda zvysuje ucinok urinoterapie… Zaujimalo by ma to, pretoze logiku mi to nedava. ZAcal som asi 8 – 10 dni dozadu s pitim rannej uriny. Bol som kedysi 8 rokov vegetarian, ale aj teraz maso takmer nejem, skor ryby…. zacal som s tym, pretoze v krvi mi zistili zvysene d dimery, antifosfolipidove protilatky, lieky na tlak a proti moznej tromboze som odmietol…. AKo teda Vy odporucate, ked uz uzivam urinu, zaroven precistit pecen ci oblicky? A ked destilovanou vodou, ako ju zozeniem…. Uziva chlorelu, sladkosti som musel obmedzit, aj kvoli… Read more »

Peter
Peter
7 years ago

Dobrý deň. Chcel by som sa spýtať dá sa vylúčiť pomocou urinoterapia aj také ochorenie ako je parkinsonovej ? Ak áno tak by som rád vedel na koho sa môžem obrátiť, či by mi niekto vedel poradiť či treba vysadiť lieky alebo sa to môže urina aplikovať aj za užívania liekov ako sú sastravi

Peter
Peter
7 years ago
Reply to  Juraj (admin)

Mohol by som sa spýtať ? Nemáte prosím vas nejaký kontakt na pani doktorku Partikovu ?

Kazika
Kazika
7 years ago

Moze podla vas pomôct aj pri helikobakterovi? Cca pred 2 mesiacmi som dobrala ATB, nepomohlo (asi preto ze mam k tabletkám odpor) ..Na tvári mam z neho škaredý ekzém..potrebujem viac casu kym zo seba dostanem tabletky alebo uz je to ok? Teraz sa snazim jest zdravšie (stala som sa vegetariánkou) a obcas praktizujem aj jednodňový pôst. Je podla vas moč po pôste dobrý nápad? Nebude v nom najviac ,,zloby” ? Dakujem za odpoved 😉

Lucia
Lucia
6 years ago
Reply to  Kazika

Myslim si, že je v poriadku mať odpor k urine aj liekom. Veď kebyže to ľuďom chuti, tak sa vsetci s pôžitkom otravime. Ved je prirodzené mať v sebe stopku..????

Viliam
6 years ago

Čaute všetci, včera som prvýkrát vyskúšal aplikovať urinu na telo. Trošku som to prehnal so slnením a spomenul som si, že Jarda Dušek spálenú kožu tiež riešil urinou. Tak som si povedal – mám čo stratiť? V podstate vždy je odpoveď nie 😀 takže som išiel do toho. Čuduj sa svete za deň sa mi koža vrátila do pôvodného stavu. Nechápal som. Vlastne doteraz nechápem, ako je to možné. Akú rolu zohrala psychika, to neviem. Ale jedno je isté – urinoterapia funguje! A možno práve preto, lebo v ňu verím. Ok, dosť bolo úvah. Zamotám sa vo vlastnej pavučine (zase… Read more »

Linda
Linda
2 years ago

Ďakujem veľmi pekne za túto super stránku.Zacala som Breussovu protirak.dietu ale nádor maligny melanóm rastie a počítam bohužiaľ s tým,že ešte minimálne mesiac bude.Ak to dopadne dobre.????.Prosím,nevieš mi poradiť,či by natieranie urinou mohlo trošku pomôcť?Dávam na to len čaj z lastovičnika a nič.???? Ďakujem veľmi pekne ????