TAJOMSTVO TAJOMSTIEV

Dlhšie som v sebe spracovával či sa pustiť do písania článkov na túto tematiku. Jednak som prvé roky stále len kĺzal po povrchu a prevažovali skôr teoretické vedomosti a na druhej strane som to evidentne  ešte v sebe nemal spracované.

Postupne však ako som sa učil pokusmi a omylmi, čítaním kníh a pozeraním tých máličko videí na túto tému, tak to všetko začalo dávať zmysel a  prinášať výsledky. Konzultovať to v podstate nebolo s kým. Najbližší známi sa na mňa pozerali trochu divne 🙂 a veru ani v joga komunite na túto tému som nemal “štastie” s kým to konzultovať. Zlom nastal začiatkom roka 2018, keď som sa rozhodol do toho ísť naplno.

Aj keď samozrejme “tajomstvo všetkých tajomstiev” ako to veľmi trefne bolo nazvané v jednej knihe, je rovnaké pre mužské a ženskú bytie, na prejavenej dualitnej úrovni má iné aspekty. Preto budem môcť písať len o tých, ktorú zažívam vo svojom tele.


Čím to teda je, že niektorí chlapi sa o seba pekne starajú, dodávajú svojmu telu výživu takú akú najlepšie vedia, športujú, cvičia, chodia do prírody a potom tu máme takých, ktorí sa stravujú tragicky, zelenina a ovocie sú pre nich neznámy pojem, občas si omylom zabehnú, raz za rok zodvihnú nejakú tú činku, no o to častejšie si vypijú, chodia sem-tam na párty, no v porovnaní s prvou skupinou majú oveľa viacej energie, stihnú toho viacej vidieť a zažiť a vyzerajú aj mladistvejšie a vitálnejšie?
Odpoveď vystihol veľmi pekne už lekár dávneho cisára:

Nie je medicíny ani potravy, ani duchovného spasenia, ktoré by vedelo predĺžiť život muža, ak sa mu nepodarí porozumieť alebo praktikovať harmóniu sexuálnej energie.

Takže čo vlastne, prečo, ako a stojí to vôbec za to?

Keď sa vžijeme do podstaty prírody, tak je hlavným cieľom je predať bytie ďalej. Vo filme Lucy je TOP scéna keď profesor Norman(Morgan Freeman) odpovedá Lucy (Scarlett Johansson), čo je zmyslom života:

If you’re asking me what to do with all this knowledge you’re accumulating, I say, pass it on … just like any simple cell, going through time.

Na fyzickej úrovni telo teda spraví úplne maximum, aby dodalo pri milostnom akte to najlepšie pre vznik života. Inak povedané, mužské spermie obsahujú genetický materiál, hormóny, látky, atď…, ktorých výroba je energeticky neuveriteľne náročná a po každej “strate” mužského semena sa telo musí pripraviť na expresnú výrobu nového. Telo nerozlišuje situácie, kedy je to pre potešenie a kedy je cieľ splodiť potomka. Odhaduje sa, že výroba spermií spotrebuje až 1/3 energetických denných zásob. Ak telo nemá potrebné stavebné látky na vytvorenie kvalitného ejekulátu, neostáva mu nič iné len si ich “požičať” z iných častí tela. To je dôvod, prečo nevedomý sex s ejakuláciou mužského semena je určitým druhom mini-smrti, ktorú tak často pozorujeme v rastlinnej a živočíšnej ríši po oplodnení.

Dvesto až päťsto miliónov spermií umiera pri jedinej ejakulácii. Výdavky jemné energie pri tom spotrebovanej sú ešte oveľa väčšie, než ukazujú tieto vysoké čísla. Keď si zoberieme, že štatisticky muž stráca spermie 2-3 za týždeň, a telo je v neustálom kolotoči straty energie – regenerácie – straty energie – regenerácie. Výsledkom je opotrebované telo, ktoré predčasne umiera.

V srdcovom centre zjemnené semeno preniká do tela ako vedomie. Strata semena, nech je akokoľvek spôsobená, je príčinou skrátenie dĺžky života a bledosti pokožky. Strata semena sa rovná zabitiu Budhy. Potom, čo prebehlo zasvätenia, je intenzita túžby zásadným faktorom pre to, aby bódhičitta (esencie semena) bola donútená ísť hore strednom nervom chrbtice. Nielenže je stratou semena porušená túžba, ale je tiež dočasne stratená vôľa k osvieteniu seba samého. 

Nie je dôvod na celibát

Nič našťastie nie je čiernobiele a nie je dôvod na celibát. V západnom svete je orgazmus a ejakulácia jedno a to isté, pritom to tak nie je. Sú to dve rozdielne veci a adept sa môže dychovými cvičeniami a ovládaním panvových svalov naučiť oddeliť orgazmický stav splynutia od straty semena. Výsledkom je, že obrovská energia ktorá sa mala vyplytvať (ak samozrejme nemá dôjsť k splodeniu bytosti) môže prejsť do vyšších energetických centier a vyživiť celé telo. “Čas” milostného aktu už prestáva hrať rolu, nakoľko je ho možné ľubovoľne predĺžiť a zažiť ľubovolný počet orgazmov za sebou bez straty semena.

Možnosti ktoré sa otvárajú však siahajú oveľa ďalej ako po okraj postele :). Telo už po 21 dňoch “nestrácania” sa vnútorne prežiari, zosilnie a je plné energie. Postupne po 1,2, 4 mesiacoch…sa začnú prejavovať ďalšie úžasné zmeny. Po hrubých zmenách prídu jemnejšie a meditačné stavy splynutia, blaženosti, rovnováha sa bude dať dosahovať len jemných nádychom alebo myšlienkou. Energiu transformovať na pokojnú, utišujúcu, duchovnú alebo orgazmickú, výbušnú, hravú..ako si prajeme a ďalej sa s ňou hrať a nechať ju viesť do ľubovolných častí tela a prejsť do celostného čakrálneho (energetického) orgazmu alebo do utišujúceho tichého bytia.

Jedno z cvičení, ktoré pomáha uchopiť tieto energie sa nazýva “mikro kozmický obeh”. Prvýkrát som sa s ním stretol u jedného breathariána asi v roku 2008. Jeho prednáška o kontrole sexuálnej energie ma vtedy úplne zaujala. Zohnal som si odporúčané knižky od Tao majstra Mantak Chia, kde podrobne popisuje ako cvičiť mikro kozmický obeh a dychové a meditačné cvičenia. Mantak Chia je zároveň aj živým príkladom, keď vo veku 74 rokov (2018) je v top kondícií.

Tu je pár benefitov, ktoré uvádzajú adepti tohoto cvičenia, niektoré z nich postupne s dlhšou dobou cvičenia pociťujem aj na sebe:

 • jasnejšia myseľ
 • lepšia kondícia a celkove vyššia výdrž v športe
 • jednoduchšie zvládanie stresových situácií
 • celkovo užívanie si komunikácie s ľuďmi a rôznych interakcií s nimi
 • menšia potreba spánku
 • ľahšie ranné vstávanie a veľmi dobré pamätanie si snov
 • lepšie držanie tela a celkovo silnejšie  svalstvo hrudníka, krku a ramien bez cvičenia v konkrétnom prípade. Je to dané najmä tým, že nekolíše už tak testosterón a jeho hladina je prirodzene vysoká
 • žiarivý pohľad, pleť a celkove pokožka
 • hlbší a pokojnejší hlas
 • kontrola nad svojimi emóciami
 • bystrejšie zmysly a lepšia intuícia
 • pocit napojenia a vedomie silného ducha
 • zvýšené vedomie lásky k ľuďom, k prírode, zvieratám, rastlinám a celému vesmíru
 • žiadne túžby po cukre a alkohole
 • kontrola pri milovaní a ľubovoľná výdrž

To be continued…