Potom ako máme výborne zvládnuté rekreačné domáce otužovanie, môžeme ísť ďalej k športovému otužovaniu. Je to ďalší level, pomocou ktorého je možné dosiahnuť dokonalé zdravie, neuveriteľnú výdrž a vnútornú silu.

Rekreačné – domáce otužovanie 

Na pripomenutie z minulého dielu. Domáce otužovanie je keď denne v pohode zvládneme 5 minút pod studenou sprchou. Adaptovaný organizmus by mal potom v pohode odolávať bežným ochoreniam. Fyzická výdrž a vitalita stúpne a telo začne fungovať oveľa lepšie a efektívnejšie. Ak je tomu ozaj tak, môžeme bez obáv skúsiť športové otužovanie.

Otužovanie

Športové otužovanie 

Športové otužovanie je plávanie v studenom jazere alebo rieke. Tak ako sa začína pod sprchou a postupne sa zvyšuje čas, tak zvyšujeme postupne aj čas strávený aj v jazere či rieke. Vyberáme si hlavne bezpečné a pokojné vody. Riskovať sa neoplatí, je potrebné sa zo začiatku dobre spoznať a natrénovať.
Je samozrejme úplne iné preplávať jazero v lete a iné keď je november. V 1-3 stupňovej vode budete najprv radi, že vydržíte 1 minútu, takže zo začiatku žiadne ambície typu dať si to na druhý breh :). Plávajte preto len vo vode kde dočiahnete na dno a kde sa hneď môžete vrátiť na breh. Len keď budete so sebou 100% istý, tak si môžete dať dlhšiu trasu.

Osobná skúsenosť

Počas bývaniu v Bratislave som sa chodil v jeseni a v zime kúpať s klubom ľadových medveďov. Pamätám si ako ma udivovali ich výkony a ja som sa  po kúpaní ešte klepal od zimy v električke cestou domov. Po presťahovaní sa s partnerkou na samotu som pokračoval v domácom otužovaní.

V blízkosti nebolo žiadne jazero tak sa denne chodím kúpať do miestneho potoka. Je to hodne draví potok, ktorý zamŕza len pri väčších mrazoch. Nevýhoda je, že je na plávanie primalý. Pri otužovaní vonka je dôležité stále plávať, aby energia a krv prúdila, inak hrozí podchladenie.

Dlho som rozmýšľal čo teda s tým. Ako sa však opäť ukázalo, tak tam kde je vôľa je aj cesta. Existuje totiž jednoduché dychové cvičenia čo rozprúdi energiu a človek môže v ľadovej vode stáť aj dve hodiny. Osobne také výkony ešte nedosahujem, no postupne sa učím. Mnísi označujú túto energiu tummo.  Na jej rozprúdenie existuje viacero spôsobov. Na budúce si ukážeme túto techniku od človeka, ktorý ma veľmi inšpiroval. Je držiteľ asi 20 rekordov a jedným z nich je, že dokázal byť celý v ľade takmer 2 hodiny.

Viac o otužovaní sa dozviete tu

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments