Na slovenskom knižnom trhu vyšla koncom roku 2014 zaujímavá knižka pod názvom Život bez jedla. Táto téma ma veľmi fascinuje a preto som si knižku išiel hneď kúpiť. 

Martin v nej opisuje svoj príbeh, ako postupne menil stravovanie a fyzickú stravu potreboval k životu stále menej a menej.  Popri tom všetkom podstupoval a podstupuje náročné  crossfit tréningy a absolvoval už aj niekoľko pretekov spartan race. Knižku môžem každému odporučiť, je veľkou inšpiráciou a ukazuje, že ľudský potenciál je obrovský.

Ďakujem Ti tiež Martin, že si súhlasil s rozhovorom. Rozhovor si môžete teraz tu prečítať.
 
Martin Bruncko - Život bez jedla

Martin, čo bolo pre Teba motiváciou skúsiť prvýkrát jeden deň nejesť ?

Ahojte, v prvom rade by som sa Ti chcel poďakovať, za priestor a možnosť prezentovať sa. Verím, že čitatelia si niečo z nasledujúceho rozhovoru zoberú. Moja prvotná motivácia bola asi zmena zdravotného stavu, keďže predtým, keď som pravidelne prijímal potravu, som býval notoricky chorý, mal som nadváhu a necítil som sa dobre. 

Kedy si si začal plne uvedomovať, že energiu neprijímaš len z jedla ?

V čase, keď som sa dostal na úroveň príjmu potravy len štyrikrát do týždňa som už vedel, že energia, nemôže pochádzať len z jedla, lebo ja som čím ďalej, tým viac vládal a aj potreba spánku sa neustále zmenšovala.

V knihe „Život bez jedla“ uvádzaš, že jedávaš cca 10 dní do mesiaca. Ako je to teraz (leto 2015), zmenšuje sa Ti naďalej potreba prijímania potravy?

Jedlo vnímam ako možnosť pochutiť si. Túto možnosť využívam zväčša cez víkendy. Je to ako s dobrým vínom. Ľudia ho pijú pre chuť, keď majú na to čas a vedia si ho užiť.

Vieš si predstaviť, že prestaneš jedného dňa prijímať potravu úplne?

Viem si predstaviť také veci, ktoré sú pre väčšinu ľudí úplne nepredstaviteľné. Nechajme sa prekvapiť 🙂 .

Ako reaguje Tvoj metabolizmus na návrat k strave, po niekoľkých dňoch nejedenia? Potrebuješ si dať najprv ľahšie jedlo, alebo môžeš si dať klasické bezmäsité hneď?

Je zaujímavé, že moje telo nemá absolútne žiadny problém s tým, keď sa opäť najem. Samozrejme aj žalúdok už má úplne iné rozmery, takže ono sa to ani nedá veľmi prehnať.

Ako je to s duševnými silami, spánkom, myšlienkami, meditáciou, pozoruješ zmeny ?

V prvom rade sa mi znížila potreba spánku na cca 4-5 hodín. Celkovo energie mám podstatne viac, ako keď som prijímal potravu klasicky x krát denne. Tiež dosť intenzívne cvičím Crossfit, čo je silový šport a popri tom ešte behávam. Necítim únavu po tréningoch, ani po pretekoch. Pár hodín po výkone som znova nabitý na pôvodnú úroveň.

Ako je to po náročnom fyzickom tréningu, nedostaneš hlad?

Hlad je psychologická otázka. Ja jej už nejakú dobu nepodlieham a to bez ohľadu na okolnosti.

Čo by si odporučil ľuďom, ktorí majú blízko k životu bez jedla a chcú ho skúsiť.

Každý človek je schopný oslobodiť sa, od príjmu potravy vrátane. Túto schopnosť sme si so sebou doniesli sem dole na Zem. Ale len málo ľudí dosiahne takú úroveň poznania, aby dokázali túto schopnosť v sebe odomknúť a uviesť do praxe. Preto je veľmi nebezpečné skúšať tieto veci skôr, ako človek nedosiahne určitý typ poznania.
Všetkým by som preto odporučil, aby sa naučili rešpektovať svoje telo, potom blízke okolie, aby boli schopní s pokorou pomáhať slabším a regulovať silu vlastného ega. A potom to príde samé. Myslím tá cesta. Niekto zistí, že netreba jesť, niekto zistí iné úžasné veci. Ale návody na nejedenie nerozdávam, lebo môžem niekomu ublížiť a to by som veľmi nerád. Hľadajte cestu k svojmu šťastiu a všetko ostatné príde. 

Kde sa dá s Tebou stretnúť?

Robím rôzne prednášky, besedy a workshopy. V blízkej dobe sa nové termíny objavia na mojej web stránke martinbruncko.com, alebo na mojom FB profile.
Ďakujem
M.

Zakúpiť Martinovu knižku si môžete v ktoromkoľvek obchode Panta Rhei.

Martin Bruncko - život bez jedla
 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments