Ahoj Rišo, som veľmi rád že si súhlasil s rozhovorom o pôste. V poslednej dobe (3.2018) vnímam obrovský záujem ľudí o rôzne očistné spôsoby tela a duše a to nielen u tých ktorí boli k tomu dotlačený stavom ich organizmu, ale najmä u ľudí, ktorí sú v podstate fit. Ľudí ktorí radi športujú, kladú dôraz na kvalitnú výživu, pokoj mysle a snažia sa nájsť na rovnováhu v súčasných sťažených podmienkach, ktoré konzumný mainstream predostruje. Na úvod by som Ťa poprosil predstaviť sa bližšie čitateľom a čomu sa venuješ.

Volám sa Rišo Zvolánek a vo voľnom čase sa venujem prevažne behom po kopcoch a suťažne sa zameriavam na vzdialenosti presahujúce 100km.

Kedy si sa prvýkrát dopočul o pôste a čo Ťa viedlo k nemu si ho vyskúšať?

O pôste som sa dozvedel od môjho kamoša, ktorý absolvoval 20-dňovku. Vtedy som si to začal viac študovať a dostal som sa až k Dr. Bassovi, ktorý sa lieči výlučne pôstami už skoro sto rokov. Teda jedine mimo úrazov. Vtedy som si povedal, že to budem robiť tak aj ja. Teda aspoň u väčšine prípadov, no nechcel som to skúsiť len tak, aby som zbytočne v pretekárskej sezóne neprišiel o svalovú hmotu.

Mal si už predtým skúsenosti s pôstami, alebo toto bol Tvoj prvý pôst a hneď tak dlhý 10dňový?

Tento pôst bol môj tretí. Začal som pred troma rokmi so sedemdňovým, kedy mi pri kontrolnom výtere pre hygienu zistili salmonelózu. Nemal som ale žiadne príznaky, no hneď ma napadol pôst, kedže antibiotiká do seba pchať nechcem. Odvtedy som mal po roku prvý 10 dňový po sezóne na obnovu buniek a vyčistenie sa.

Ako ultra trail bežec vidíš určité spojitosti s dlhými pôstami a behmi?

U mňa pri pôste ide hlavne o mentálnu odolnosť, čo je identické pri dlhých ultrabehoch. Čiže to považujem za veľký prínos.

Mal si výraznejšie krízy počas pôstu, čo Ťa najviac zaskočilo?

Pre mňa najťažší je druhý deň a potom tesne pred ketózov. Ale ešte ani raz som nemal identické podmienky počas pôstu, lebo raz som počas behával krátke behy, raz som mal pôst hneď po skončení sezóny z plného tréningu a raz zase po pár týždňoch voľna.

Aký úbytok váhy si počas pôstu zaznamenal a pribral si naspäť počas pôstu?

Počas pôstov z plného bežeckého tréningu som schudol tuším až 8kg. Zaujímavé bolo, že po poslednom dni, kedy som už ani nič nepil som mal o 200g viac. Prírastok váhy po pôste nieje smerodajný, lebo telo si jasné, že ihneď doplní vodu a nejaké tuky, no s úbytkom svalovej hmoty je to pre výkon skôr príťaž. Svaly musia najprv späť zosilnieť. Mne to trvá tak dva mesiace, kým cítim späť rovnakú silu počas tréningov, ako pred pôstom.

Aký bol Tvoj návrat k strave, zaznamenal si ťažkosti pri rozbiehaní trávenia po tak dlhej dobe?

Ja som vždy návratovku skrátil do 12. hodín. Čiže začínal som po prvom pôste šťavou z mrkvy, ktorej do mňa vošlo iba deci a pol. Musel som počkať 15min a až potom som sa mohol napiť znova. Dlhú chvíľu som si skrátil nútenou zastávkou na záchode. Po ďaľšom pôste som už skúsil čerstvú pomaranťovú šťavu, čoho som mohol vypiť pol litra bez akýchkoľvek problémov. Stále večer som už jedol aj zeleninový šalát a po ňom orechy, ako to robievam tradične a nebol s tým problém. Akurát som bol z toho trochu unavený, lebo predsa len to bola zrazu pre trávenie práca.

Aká bola Tvoja príprava pred pôstom, čo sa týka stravy a psychiky?

Ani pred jedným z troch pôstov som nemal žiadnu prípravu.

Z čoho pozostáva Tvoja súčasné strava, mal na ňu vplyv pôst?

Stravujem sa prevažne čerstvým ovocím a zelenou, no už si z času na čas uvarím aj sladké zemiaky, či si v krajnom prípade niekde, kde nemám inú možnosť dám vegánsku pizzu. No po nej mám vždy problém s jej trávením a druhý deň musím ísť aspoň tri krát na záchod, pokiať viem ísť behať.

Vnímaš výkonnostné rozdiely po nabratí síl po pôste? Zmenilo sa Tvoje bežecké časy?

Pri mojej surovej strave v tom nevidím rozdiel.

Komu by si odporučil pôst?

Pôst by si mal do života zaviesť úplne každý nielen preto, že to je normálna súčasť pôvodných ľudí všade na svete, ale aj preto, že pri dnešnom prebytku jedla s rozným chemickým ošetrením to naše telo aj potrebuje. V neposlednom rade si pôstom človek sám vyliečiť veľký pôčet chorôb, takisto rakovinu. V Rusku si od prvej svetoj vojny na to špecializované kliniky.

Plánuješ si pôst zopakovať?

Samozrejme! Pôst už beriem za súčasť života. Najbližšie sa chystám na minimálne 5 dňový suchý pôst.
Kontakt:
http://richardzvolanek.sk/
https://www.facebook.com/RichardZvolanekFruitarian/