AUTORKE Z NOVEMESTKÉHO OKRESU SA PO DLHEJ DOBE PODARILO VIDAŤ KNIHU.
 kniha_poravinyAž v decembri 2016 vyšla kniha autorky  Mrg. Drgoncovej Lenky.  Lenka  Drgoncová študovala na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave – odbor filozofia, estetika.   Už na strednej škole sa venovala výžive ako takej,  zdravej strave a duchovnu.  Sama hľadala odpovede na otázky :,, Ako je strava spojená s tým, čo v živote prežívame, ako sa cítime a prečo nám  žiada?“.  A v roku 2011 dostala odpoveď, ktorú sprostredkováva ďalej ľudom.   Tak začala svoje články publikovať a nakoniec z toho vznikla kniha s názvom ,,POSELSTVI POTRAVIN.“   
Už behom štúdia začala s písaním článkov a publikácií do časopisov a neskôr i novín. Autorka veľa času trávi v prírode, na bicykli alebo so zvieratami.  To, čo píše, sú slová, ktoré sama cíti ako momentálne správne a čisté.  Sama tvrdí, že je to o vývoji človeka, o jeho vlastnej ceste, ktorú si vyberie, aby pochopil, zažil a priblížil sa k pravde.  Okrem knihy ,,Poselství potravin“, napísala i knihy  Poselství zdraví“ a ,,Poselství  farebného cestovania“ , ktoré ešte nie sú vydané.
Prečo je Vaša kniha v češtine?
,, Knihu som sa dlho snažila vydať, poslala som ju takmer všetkým vydavateľstvám na Slovensku, ale bohužiaľ bez odpovede.  Nakoniec mi jedno nemenované vydavateľstvo z Bratislavy sľúbilo, že knihu vydá. Po trištvrte roku čakania som  dostala nemilú odpoveď  ,,Takých kníh o výžive je veľa“. To ma zarazilo, pretože kniha mi bola akoby ,,diktovaná“ a tak dlho som čakala. Znova som musela hľadať vydavateľstvo, až nakoniec som našla v susedných Čechách vydavateľstvo Fontána, ktorému veľmi pekne a s celého srdca ďakujem. Kniha sa, ale musela preložiť do češtiny, čo trvalo približne rok, pretože nastali menšie komplikácie s prekladom.“
[button link=”http://www.martinus.sk/?uItem=257148″ type=”big” color=”red” newwindow=”yes”] Kúpiť knihu [/button] [button link=”https://www.facebook.com/profile.php?id=100000564862176″ type=”big” color=”red” newwindow=”yes”] Kontakt na autorku [/button] Čo Ste mysleli tým, že Vám kniha bola akoby ,,diktovaná“?
 Písala som veci, ktoré sa v knihách o výžive nedá naštudovať. Sú to posolstvá a symbolika potravín. To znamená, že ak nám niečo žiada, má to svoje posolstvo. Každá potravina v sebe ukrýva symboliku. Napríklad chuť na slané, či kyslé – je stav duše, preto máme na to chuť a naše Ja si to pýta.  Podobne je to so všetkým – cukrami, tukmi, bielkovinami,  vitamínmi, či minerálnymi látkami. A to isté je i s potravinami v ktoré nás obohacujú na fyzickej úrovni, ale i na duševnej úrovni.“
Komu je kniha určená?
Kniha je určená všetkým, ale hlavne tým, ktorí chcú viac poznať samého seba, svoje Ja, svoju dušu a pochopiť súvislosti. Každý z nás je jedinečný a preto i každému z nás vyhovuje niečo iné.  Čo jedného lieči, nemusí  pomôcť druhému. Všetko je individuálne.  Je dôležité naučiť sa vnímať a počúvať svoje vnútorné Ja, ktoré vie najlepšie, čo je pre Vás vhodné a čo Vám škodí.
Ako sa to môžete naučiť?  Ako môžeme pochopiť to, že ak Vám niečo veľmi žiadna, pýta si to Vaša duša a telo.  Prečo je to tak? Aké nesie v sebe posolstvo daná potravina?  Aká je symbolika našich chutí? Prečo je cez zimu vhodné jesť inú stravu ako v lete? Aké potraviny je vhodné jesť  daný mesiac?
Odpovede čitateľ nájde v novej knihe autorky  Lenky Drgoncovej s názvom ,, Poselství  potravin“.
Kniha  je veľmi prehľadné rozdelená.  Môžete sa  dozvedieť, aká je symbolika Vašich chutí, prečo Vám žiada slané, či kyslé,…. . Aká je hodnota je stravy z fyzickej, ale i duchovnej stránky.   Každá potravina je opísaná zvlášť v kapitolách – ovocie, zelenina, orechy, semená, strukoviny, obilniny, korenie, nápoje, mliečne výrobky a mäso. V knihe sa môžete veľmi ľahko orientovať a nájsť si práve to, čo potrebujete.  Dozviete  sa skrytú symboliku potravín, chutí, minerálov, vitamínov, ročných období,  kvetín, zvierat, športu a veľa iného. Kniha vedie čitateľa k poznaniu seba samého, prehĺbeniu duše, cez sebapoznanie. Na konci knihy nájdete testy, pomocou ktorých zistíte, čo Vaša duša momentálne potrebuje, aká strava Vám najviac žiada, ale i test vlastnej životnej cesty Vašej duše.  Kniha je zhrnutím viacerých poznatkov a vlastného bádania.  Preto v knihe určite nájdete i to, čo je vhodné pre Vás.   Knihu vydalo české vydavateľstvo Fontána, preto je kniha písaná v češtine.
Úryvky  z knihy :
„Nikdy nepředbíhejte svůj vývoj!!!“
To znamená, že když se snažíte jíst pouze „zdravou stravu“, která je předepsána někým jiným, odcházíte sami od sebe a neřídíte se svým vnitřním učitelem. Chcete předběhnout svůj vývoj a ještě jste možná nepochopili základní věci.
10 zásad pro všechny lidi:
1.Neporovnávejme se s ostatními, každý jsme jiný. Zbavme se soupeření (ponižování a povyšování se – já jsem, já mám…). 2.  Vzdejme se hodnocení jiných, i sebe. 3.  Žijme ekologicky.
 Chute – symbolika: KYSELÁ Osvěžuje, očišťuje. Člověk si žije podle vlastních představ. Stále nejsme spokojeni a potřebujeme se posunout vpřed – zažít něco nového, neprobádaného. Život si trošku „okyselíme“, abychom se posouvali vpřed k novému. Období očisty: jaro – březen, duben. Orgány a dráha: játra, žlučník, klouby a vazivo. Čisticí a posilující potraviny: zelenina – saláty, kyselé ovoce, zelenina, len, agar, tvaroh. Léčí ji: pohyb v přírodě.
A. Náš způsob přípravy
To, jakým způsobem připravujeme jídlo, má také vliv na náš život. Vaření – vařená strava má v sobě vibraci pohodlnosti, uzavřenosti do sebe. Na úrovni myšlení – mysl více analyzuje, pracuje. Vařená strava zastavuje na fyzické úrovni. Syrová strava – dodává velkou otevřenost, upřímnost, čistotu, spontánnost, někdy netrpělivost, ale i vnitřní radost. Smažení na sucho – učí jednoduchosti, skromnosti, vnitřní hloubavosti.
B. Emoce a pocity v těle
Každá potravina nese v sobě určitou informaci, energii, jakoby nějaké kódy, kterými se stravujeme. Působí na tělo, ale hlavně na mysl člověka. Tím vznikají v člověku různé strachy, agresivita, pochybnosti, smutek…
Strach – třeba vynechat mléčné, sladké, vařené. Dodat: obiloviny, zeleninu, semena.
BÍLKOVINY Jsou hlavním zdrojem síly, používají se jako materiál pro stavbu svalů a posílení těla. Věř v sílu Boží v sobě. Bílkoviny dávají člověku pocit vlastní síly. Vhodné bílkoviny: ořechy, semena, tvaroh, domácí a čerstvé sýry, naklíčená semena… Nevhodné bílkoviny: tučné maso.
VITAMIN C Symbolicky vyjadřuje svěžest, která je hlavně v ovoci. Učí člověka „živosti“ a lehkosti. Zdroje: všechno ovoce a zelenina. Světlo: přestavujeme si světle žluté světlo.
HLÁVKOVÝ SALÁT Učí jemnosti, čistotě. Vhodný na jaře. Je v něm energie čistoty a mládí. Zlepšuje činnost mozku, paměť, koncentraci a spánek. Je tradičním pro středkem na povzbuzení trávení a činnosti jater. Má uklidňující účinky.
POMERANČ Naši duši potěší, dá hravost a radost dítěte. Pozor při histaminové intoleranci je zcela nevhodný. Léčí: infekce, viry, AIDS, arteriosklerózu, kardiovaskulární onemocnění, astma, alergie, oční choroby.
DÝŇOVÁ SEMÍNKA Čistí střeva a celý trávicí trakt od parazitů. Léčí ledviny, močové cesty, prostatu. Učí nás být sám sebou a nebrat si problémy jiných na sebe.
VLAŠSKÉ OŘECHY Na úrovni ducha nás učí vážit si své síly ducha ve hmotě a věřit v moudrost předků. Léčí mozek a zapomnětlivost. Jejich mantra: „Pamatuji a vím.“ Léčí: mozek, chřipku, kolena a nervy. Dodávají velké teplo. Nevhodné při histaminové intoleranci
SŮL Zastavuje, uzemňuje, velmi silně čistí, dodává sílu a ochraňuje. Používá se pravá nerafinovaná himálajská sůl. Je spojena s energetickou dráhou ledvin. Nic netřeba přehánět.
RÝŽE Je spojena s Indií, Čínou, s hinduismem. Nese v sobě poselství celé společnosti a práce pro jiné. Učí nás pravidlům, zvykům, tradicím, obřadům, úctě ke svým blízkým (generačně). Dává lehkost, čistotu srdce, kolektivní sílu. Rýže je vhodným jídlem ve dnech půstu, při meditacích… Velmi silně čistí a ve značném množství může odebírat některé minerály. Proto je vhodná hlavně na očistu. Vhodné je ji jíst například s máslem, aby promastila a pročistila celé tělo. Lepší je neloupaná rýže, má více vitaminů a minerálů. Léčí: čistí tlusté střevo a celý trávicí trakt, čistí plíce. Očišťuje: celé tělo i duši. Zaplavuje nás bílým světlem. Rýže je spousta druhů. Dělí se podle zrna: dlouhozrnná, krátkozrnná, kulatozrnná; podle podle země původu: Indie, Thajsko, Čína, Itálie…. Mezi nejkvalitnější rýže patří: basmati, černá, červená a neloupaná jasmínová. Bílá není příliš vhodná.
TVAROH Krátkodobě dává sílu. Uzemňuje, stahuje z těla škodliviny. Léčí játra a pomáhá trávení. Je lékem na otoky, spálení sluncem, rakovinu a trávení. Patří mezi nejvhodnější potraviny z mléčných výrobků, spolu s máslem a cottage sýrem. Nejvhodnější je hrudkový tvaroh.
Kombinace, které často nevyhovují: ŠKROB – BÍLKOVINY Žaludeční sliznice vylučuje jiné trávicí šťávy, pokud jde o škroby, a jiné při pojídání bílkovin. Trávení se zpomalí a může nastat hnití toho, co jsme zkonzumovali.
Květen měsíc lásky a radosti. Všude je radost, láska a nadšení. Radost dává chuť žít. KVĚTEN SYMBOLIZUJE Lásku – něžnou, radostnou, zamilovanost. Mění se i barevná vibrace, která vchází do růžovo-oranžové (což můžeme vidět i v přírodě: v březnu jsou první malé květy bílé, později fialové – sněženky, fialky, konvalinky…, v dubnu se přidává hlavně žlutá ve větších květech – narcisy, zlatý déšť, a v květnu růžová – krása roste do výšky v korunách stromů. Můžete to vidět, když se podíváte na rozkvetlé magnólie, třešně, broskve, či meruňky. Mládí – vše vidíme růžově, svět je krásný. Všechno nás baví. Vesmír je nám nakloněn – v přijetí velkých ideálů. Spojuje vibrace Venuše s Měsícem. Filozofie velkých ideálů, nových nápadů. Strava v kvetnu…
Očista orgánů v roce: leden: močový měchýř únor: ledviny březen: žlučník duben: játra květen srdce červen: tenké střevo…..
Sport – co nás učí? Jakou má symboliku? Proč nám vyhovuje?
Basketbal – učí koncentraci, nebojácnosti, týmovosti. Dává dávku drzosti. Volejbal – učí týmovosti a kolektivu. Říká nám: „V jednotě je síla.“ Jóga – učí koncentraci, trpělivosti a pomáhá jít do svého nitra a tak získat fyzickou i duchovní sílu. Je velmi mnoho druhů jógy, každý si může vybrat podle sebe, zmíním pouze několik: Power jóga – dává fyzickou sílu. Sahadža jóga – dodává psychickou pohodu a relax. Ijengar jóga – učí ohebnosti a přizpůsobivosti… Tenis – učí samostatnosti, zodpovědnosti za sebe, rychlosti a koncentrovanosti…
Poznejte sami sebe – test stravy
Zde jsou otázky – vaše odpovědi ať jdou upřímně z duše a tak vás dovedou k poznání sebe sama. Představte si, že máte na výběr potraviny v jejich původním stavu tak, jak je příroda nabízí. Můžete si vybrat, co chcete (například pšenici, ze které si uděláte mouku, nebo raději chleba, protože v něm je více potravin – pšenice, vejce, kvasnice…). Zvolte si to, co máte nejraději, tak, jak byste to získali v přírodě. Představte si, že všechny ostatní druhy by zmizely a zů stalo by pouze to, co jste si vybrali. V jednoduchosti je krása. Pokud se nemůžete rozhodnout, představte si, jak v ruce držíte danou potravinu. Soustřeďte se na své nitro a poproste, aby vám bylo ukázáno, zda je potravina vhodná, nebo ne. …… + otázky.
Test – životní cesty
V tomto testu můžete zjistit, jakou cestou se chcete vydat. Při odpovědích nekalkulujte, vybírejte s blahem pro sebe i ostatní, s radostí v duši. 1. Čemu byste se věnovali, kdybyste mohli dělat to, co vás baví?  A otázky.
Prajem príjemné čítanie pri knihe a veľa poznania samého seba.
[button link=”http://www.martinus.sk/?uItem=257148″ type=”big” color=”red” newwindow=”yes”] Kúpiť knihu [/button] [button link=”https://www.facebook.com/profile.php?id=100000564862176″ type=”big” color=”red” newwindow=”yes”] Kontakt na autorku [/button]  

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
1 Comment
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Rudolf Srnánek
Rudolf Srnánek
7 years ago

Lenka, gratulujem k vydaniu knihy. Ak ju nedostanem kúpit v BA, tak dúfam, že ju ešte majú v Novom Meste n. V. Už sa naňu teším