Ako si sa dostal k prírodnému staviteľstvu a čo pre Teba znamená?

K přírodnímu stavitelství jsem „doputoval se stádem koz“. Zní to vtipně, ale je to tak.  V létě 2012 jsme se s kamarádem Lubem, dvěma kozami, dvěma kůzlátky a psem toulali po hřebenech Beskyd a Bílých Karpat. Vzpomněl jsem si, kde Petr pořádá workshopy přírodního stavitelství a pomalu směřoval k němu. Když jsme dorazili, zrovna se nakládal přívěs pro stavbu do Liberce. Kdysi jsem tam studoval a zároveň jsem chtěl zažít stavbu takového domku, tak jsme asi po třech dnech společně vyrazili. Stavění z přírodních materiálů mě začalo tak bavit, že se tím od té doby stále zabývám a stal se z toho i tak trochu můj životní styl.
Prírodné staviteľstvo

Čo je to prírodné staviteľstvo?

Je to stavitelství především z přírodních materiálů. Cílem je stavění zdravého a ekologického bydlení, pro planetu trvale udržitelným způsobem.

Aké materiály používate najviac?

Dřevo je výborný materiál pro nosné konstrukce, podlahy, stropy, dveře, okna, nábytek a mnoho dalších věcí. Natíráme přírodními oleji. Jíl je téměř všude a zdarma. Většinou zůstane nakopaný po výkopu základů pro dům. Lze z něho snadno namíchat hliněná omítka nebo udělat hliněná podlaha. Kámen je přírodní materiál vhodný pro základy domů, sklepů, teras, zdí apod. Ze slaměných balíků stavíme stěny domů. Výborně tepelně a zvukově izolují a přitom jsou prodyšné. Dají se levně sehnat od místního zemědělce.  Další materiál vhodný pro izolaci je například ovčí vlna, lněná nebo konopná vata nebo dřevovláknité desky. Střechy obvykle provádíme zelené (vegetací porostlé), rákosové, šindelové nebo z pálených střešních tašek.  Doškové a břidlicové jsme zatím nezkoušeli.
Prírodné staviteľstvo

Je súčasťou stavieb, aj energetická nezávislosť (voda, kúrenie, elektrika) ?

Ano, může být. Záleží na každém, jak moc chce investovat, jaký komfort vyžaduje a jak moc soběstačný chce být. Existují různé řešení. Například zdroj pitné vody z vlastní studny nad úrovní domu samospádem bez čerpadla. Využití dešťové vody na užitkovou. Pec nebo kamna, na kterých se vaří, můžou stačit jako vytápění i podlažního domku, pokud se chytře udělají průduchy a přirozená ventilace teplého a studeného vzduchu. Někdo zase raději využije moderní technologii jako je ústřední topení, rekuperace, tepelné čerpadlo apod. Zásobníkové ohřívače vody mohou být dohřívány solárními panely v létě a kamny v zimě. Elektrickou energii lze vyrobit solárními panely, větrnou elektrárnou, vodní turbínou nebo kombinací, vždy záleží na místních podmínkách. Záchod může být kompostovací i splachovací. Pokud je kořenová čistička odpadních vod a nepoužívají se v domácnosti chemikálie, může napájet jezírka a zavlažovat záhony na zahradě. Dokonce se dá vybudovat i domácí bioplynka.

Pre koho sú stavby hlavne určené?

Pro lidi, kteří chtějí stavět nebo rekonstruovat dům a minimálně tím zatížit životní prostředí. Lidem, kteří chtějí žít zdravě a mít blahodárné podmínky pro zdraví ve svém domě. Lidem, kterým se líbí přírodní materiály, organické tvary, hliněné plastiky, ruční a řemeslné práce apod. Lidem, kteří si chtějí stavět svépomocí bez hypotéky a přitom mít nízkoenergetický ekologický dům. Stavěli jsme i kruhoví domek pro dětské centrum a lesní školku. Tak věřím, že budou přibývat nejenom soukromé, ale i veřejné stavby.
Prírodné staviteľstvo

Oproti klasickým stavbám aké sú výhody prírodných stavieb?

Výroba a likvidace přírodních materiálů nezatěžuje tolik životní prostředí jako průmyslové materiály. Práce s přírodními materiály je příjemnější, kreativnější, až někdy dokonce umělecká záležitost. Spousta materiálu se dá získat z místních zdrojů a tím přírodní stavby mohou být i levnější. Bydlení v přírodním domě je zdravější. Nejenom proto, že přírodní materiály neuvolňují chemikálie, a že slaměné stěny „dýchají“ a hliněné omítky udržují optimální vlhkost vzduchu. Většina umělých materiálů totiž uvolňuje kladně nabité ionty, které nám berou energii, snižují imunitu, cítíme se z nich unaveně nebo podrážděně a mohou zapříčinit i různé zdravotní problémy. Přírodní materiály naopak uvolňují záporně nabité ionty, které jsou pro zdraví blahodárné. Toto je měřitelné i fyzikálními přístroji. Například nejvíce záporně nabitých částic se ve vzduchu vyskytuje po bouřce, u vodopádů, v jeskyních, u moře, na vrcholcích hor a časně z rána v lese. Díky nim se cítíme krásně, odpočatě a dobře se nám dýchá. Z toho plyne i dobrá nálada a klidný spánek.

Po ekonomickej stránke, aké sú náklady na stavby podobnej veľkosti?

Stejně tak, jako je těžké odpovědět kolik stojí červené auto, je i těžké odpovědět kolik stojí přírodní dům. Ale dá se tvrdit, že průměrně vyjde o 20 % levněji než konvenční stavba. Náklady na práci přijdou až na polovinu celkové ceny domu. A tak pokud někdo staví svépomocí, může ušetřit spousty peněz. Zároveň ale pokud nedodržuje správné postupy, nebo má amaterské rozhodování, může si naopak stavbu pěkně prodražit. Ušetřit se dá i dost za materiál, například někdy se seženou staré dřevěné okna, které jsou stále dobře funkční, střešní tašky a další material, levně nebo za odvoz. Cenu stavby velice ovlivňujě velikost, provedení konstrukce, sklep, druh střešní krytiny a izolace, vybavení apod.
Prírodné staviteľstvo

Ako dlho trvá postavenie klasického prírodného domčeka?

Vzpomínám na kruhovou stavbu v Liberci. Měli jsme už připravenou základovou desku. Průměr domečku byl asi šest metrů: jednoduchá dřevěná konstrukce, ukládání balíků, hrubá omítka, střecha z TPO plachty zaizolovaná ovčí vlnou, podlaha z palubek. Taková hrubá stavba trvala 3 týdny asi v 15 lidech. Ale obecně by se mělo počítat, že stavba zabere téměř celou sezónu, stavba svépomocí může zabrat i více. Vždy záleží kolik šikovných lidí se sejde.

Kde je možné si prezrieť zrealizované stavby?

Na návštěvě je potřeba domluvit se s majitelem. Tak tu nemůžu psát adresy, ale mohu doporučit nějaký kontakt na konkrétní druh stavby, který čtenáře zrovna zajímá. Slaměnohliněných domů je po Československu už celkem dost a stále přibývají, dokonce existuje databáze takových domů, zakreslených v mapě: http://www.veronica.cz/?id=181
Prírodné staviteľstvo

Chystá sa nejaká akcia/workshop, kde sa môžu záujemcovia dozvedieť viacej?

Naše akce a workshopy najdete na stránkách: www.domovzprirody.cz. Další občanské sdružení, které často pořádá workshopy a semináře o přírodním stavitelství jsou např.: www.ekovesnice.cz, www.baobaby.org nebo www.ozartur.sk
Ďakujem Ti Aleš za rozhovor 🙂
Kontakt na autora odpovedí: www.domovzprirody.cz
 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments